Eva Lašová

12. prosince 2009 v 9:32 | Alena Ludvíková
Eva byla o dva roky starší než já. Obdivovala jsem její vlnité tmavé vlasy, zelenohnědé podmanivé oči i štíhlou elegantní postavičku. Naposledy jsem ji viděla, když mi bylo jedenáct let, pak se odstěhovala do Ameriky. Měla přísnou matku - generála, která jí vysloveně vnucovala svou vůli. A nejen jí, ale i Evinu neprůbojnému otci. Evě říkali doma Mulinka, protože vypadala tak trochu jako mulatka. Měla snědou pleť, silné rty a jakési jižní kouzlo. To ovšem spíše po otci, matka byla velká kostnatá blondýna s bílou barvou tváře a pohyby cvičitele dravé zvěře.
Jednou k nám šly na návštěvu a Eva si prosadila, že pojede na kole. Dobře, ale kolo nemohla nechat dole v domě, a tak ho musela táhnout po schodech do našeho bytu. Paní Lašová se zlobila, vyčítala Mulince, že si vůbec kolo brala a cestou do schodů padala jedna výčitka za druhou a taky k tomu jedna facka za druhou. Co krok, to výčitka, co posun kola, to facka. Slabá Eva slzela námahou i studem a moje maminka jí chtěla pomoct, ale paní Lašová to nedovolila. ,,Neměla si ho brát, upozornila jsem ji, že si to nepřeji," řekla stroze.
Nebo ji nutila jíst čokoládové perníčky. Tvrdila, že je hubená a musí přibrat. Tak jsme šly lesem, Eva měla sáček perníčků a musela ho sníst, jinak by bylo zle. Mulinka si ukousla, perník rozžvýkala a potají pak vyplivla někam do křoví. Tak to dělala pořád. Já jsem ty perníčky měla na rozdíl od Evy ráda, protože mě nikdo nenutil, abych je jedla, takže jsem kamarádce s jejich konzumací vydatně pomáhala.
Později jsme chodily s Evou samy na Matějskou. Moje maminka s paní Lašovou seděly doma u kávy a my dvě jsme svobodně vyběhly z domu přímo do ulic, kde už byly různé stánky s cukrovou vatou, různými pamlsky a upomínkovými předměty. Lašovi totiž bydleli v Dejvicích, kde se tenkrát Matějská pouť konala. Evě se už začali líbit kluci, ale ti trochu starší. Když se takový po chodníku blížil, honem před ním poklekla na jedno koleno a dělala, že si zavazuje polobotku. Současně pozvedla hlavu a dívala se na mladíka svým sametovým pohledem. Chtěla, abych to zkusila taky, ale byla jsem ještě příliš malá a nelíbilo se mi to. Pak jsme šly na kolotoče. Milovala jsem řetízkový a lochnesku. Tak jsme šťastně trávily odpoledne, cpaly se cukrovím, létaly při řvavé hudbě na kolotočích a Eva si prožívala první milostná dorozumívání s kluky. A tak plynul čas dětství ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama