Důstojný pán

29. ledna 2010 v 10:32 | Alena Ludvíková
Na Letné v kostele sv. Antonína sloužil mše důstojný pán A.S. Tenkrát bylo ,,mezi námi děvčaty" módou chodit v neděli na mši o deváté. Ne ze zbožnosti, ale právě kvůli panu faráři. Začala to moje spolužačka Věra V., kterou tam vzala její o trochu starší kamarádka Milena. Po mši důstojný pán zval dívky k sobě domů na dorty. Byla to nesmírná čest. Kdo byl na tuto akci vybrán, okamžitě stoupl v očích ostatních ( nevyvolených ) o sto stupňů nahoru. Samozřejmě jsem také chtěla stát se tou vyvolenou. Pozorně jsem důstojného pána při mši sledovala, ba přímo hypnotizovala, abych upoutala jeho pozornost. Podařilo se.
Nejednalo se jen o ty dorty. Někdy nás bral pan farář do kina. Seděli jsme v lóži, mlsali cukroví a prožívali slast privilegovaných. O Vánocích nás obdarovával. Mohli jsme si vybrat z připravených dárků, většinou knížek. Dodnes mám doma od Olbrachta Nikolu Šuhaje. Chodili k němu i kluci, ale byli pouze dva - Mirek a Štěpán, oba studenti gymnázia ( tehdy v septimě ).
Mirek mu při mši dělal ministranta. Byl to bledý, hubený světlovlasý kluk, kterého prý důstojný pán finančně podporoval. A tady se právě otvíral ,,záhadný svět našich čtrnácti let." Prý to byl jeho nemanželský syn, ale nikdo ovšem o tom nesměl vědět. Aby zamaskoval jeho četné návštěvy, zval i nás. Nebo další fáma: byl to jeho přítel, s nímž provozoval sex. To byla ovšem pro nás senzace. Já jsem se přikláněla k variantě první. Pochopitelně nemuselo být pravdou ani jedno z toho. Nerozšiřovala jsem tyto hypotézy dál, nechtěla jsem, aby třeba za svou dobrotu měl pan farář ostudu.
Většinou se nás u důstojného pána sešlo tak šest. Ti dva kluci (vždy! ), Milena, Věra V., já a Marcela. Ta propadala záhadám okolo pana faráře nejvíc. Dokonce nám naznačovala, že s ním byla jednou u něho doma sama a on se snažil ji svést. Tomu jsem samozřejmě nevěřila, bylo mi zřejmé, že Marcela chce být středem pozornosti, nebo si něco mylně vykládá. Takové výmysly však mohou hodně ublížit.

Ale bývalo to stejně hezké. Atmosféra hýčkaného tajemství u výborných dortů a čaje, usměvavý důstojný pán obklopený lehkou mystikou, zvědavé čtrnáctileté holky a trochu záhadní dva kluci - a kdopak ví, jak to vše opravdu bylo ...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama