Několik slov o dětství

31. ledna 2010 v 8:24 | Alena Ludvíková
Dětství je takový krásný čas
slunce je blízko tvých očí
a nikdo nepředběhne nás
a nikdo výš už nevyskočí ...

Tak jsem charakterizovala dětství ve svých šestnácti letech. Asi to je pravda, alespoň za normálních okolností. Dítě žije v poněkud jiném světě než dospělý člověk. Poznává všechno kolem sebe a vytváří si svůj mravní kodex. Je naplněné nadějí, věří, že vše bude dobré, že se mu nemůže nic zlého stát, pokud je obklopené láskou svých nejbližších. Jak šťastně jsem kdysi usínala ve své bílé postýlce se síťkou, po boku s medvídkem Kingem, propadala se do snů při tichém vrčení maminčina šicího stroje a jejích písničkách. Ale to je dávno pryč, dětství žije pouze v mých vzpomínkách. Ovšem vzpomínky vytvářejí osobnost každého jedince, bez nich bychom ztratili sami sebe. Proto jsou tak důležité. Budujeme si žebříček hodnot, svůj mravní kodex. ( Hvězdné nebe nad námi, mravní kodex v nás - podle I. Kanta ).
Dnes se hodně mluví o snížení či zvýšení hranice trestní odpovědnosti mládeže. Normální dítě ve dvanácti letech ( i mnohem dříve ) už ví, co je nezákonné. Je mu zcela jasné, co je vražda, krádež, podvod, ublížení na zdraví. Nepodceňujme je zbytečně. Rozpoznávací schopnosti mají, s ovládáním je to trochu horší, ale při těch nejzávažnějších trestních činech ( vražda, ublížení na zdraví, loupež ) se ovládnout musí a mohou.
Rodiče jsou odpovědni za dítě, za jeho fyzický i psychický vývoj. Nikdo je v tom nemůže plně nahradit, oni tvoří základ pro morálku svého syna či dcery, proto moc záleží na dětství, trauma z tohoto období může ovlivnit celý život, způsobit nezvratné škody ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama