Letná II.

7. února 2010 v 8:41 | Alena Ludvíková
Sochařská ulice je jednou z postranních ulic, zrovna tak jako Malířská, kde bydlela moje kamarádka Jana Čapková. Bezvadná dívka, strýc Boja mi jednou řekl: ,,Té se drž, ta má inteligentní obličej." Měl pravdu, Jana je nyni doktorkou mediciny, věnuje se výzkumné činnosti a její odborné knihy jsou překládány do všech světových jazyků.
V Kamenické ulici byla restaurace U Sojků, kam chodíval někdy na oběd můj strýček. Byla to dobrá restaurace, ale tehdy zdaleka ne tak honosná jako po ,,sametové" revoluci. Na rohu naší Sochařské a Veletržní měla maminka na zdi skříňku s vystaveným kloboukem a nápisem ,,modistka". Hned vedle bylo hodinářství pana Ticháčka. Směrem k Letenskému náměstí měl hokynářství pan Groh, v naší ulici hned proti domu, kde jsem bydlela, byla mlékárna. Nejvíc obchodů se však nacházelo na ,,Belkrédce". Tam dole bývalo hračkářství, kde měli za výkladem ten pokojíček pro panenky, o němž jsem snila několik let. Byl dost drahý, tak jsem si netroufala říct mamince, že bych ho tolik chtěla...
Kino jsem s kamarádkami navštěvovala často, lístky nebyly drahé ( v přepočtu ) tak jako dnes. Byla to jedna z nejlevnějších zábav. Na Letné jsme měli pět biografů: kino Letná, Belvedere, U krále Václava, Oko a Veletrhy. Na mládeži nepřístupné jsme se nejsnáze dostávali v bio Veletrhy. Ale museli jsme si koupit lístky na balkón. Také U krále Václava to nebylo nedostupné. Vše záleželo na uvaděčce.
A samozřejmě naše škola U Studánky. První čtyři roky jsem se vždy po prázdninách nemohla dočkat, až tam zase budu chodit. Učení mi šlo dobře, jenom zpívat jsem neuměla. Věděla jsem to, a tak když mě paní učitelka vyvolala na stupínek, abych zazpívala na známku, mlčela jsem jako zařezaná, nemohla jsem vydat ani hlásek. Ticho bylo vždy takové, že by se dalo krájet. Stála jsem tam rudá, jako by se mi všechna krev nahrnula do tváří, ani brečet jsem nemohla. Slova písní jsem ovšem znala perfektně. Dostávala jsem na vysvědčení tedy dvojku.
O kostelu sv. Antonina jsem už psala, o panu faráři také. Byl to silný muž s velkým kulatým bříškem, vždyť taky moc rád mlsal. A několik nás vyvolených mlsalo s ním.
Musím končit. Jestli je někdo z mých čtenářů z Letné, napište mi komentář ...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama