Můj nevlastní otec

3. března 2010 v 10:10 | Alena Ludvíková
Pepa Bartoň
Maminka se rozvedla, když mi byly tři roky. Za několik let se seznámila s Pepou Bartoněm - byl to houslový virtuos, kdysi samostatně koncertoval doma i v cizině ( nejčastěji ve Švédsku ). Nejdříve ho doprovázela na klavír paní Sadecká, později na harfu paní Olga Proftová. Za "totáče" ovšem musel být kvůli důchodu zaměstnán - hrál tedy ve Filmovém orchestru ( FISYO ).
Chodíval často k nám, seděl vždy na kanapi u stolu, popíjel kafíčko a bavil se s maminkou. Já jsem si hrála pod stolem s panenkami, kterým jsem z leporel vyráběla pokojíčky a občas jsem nenápadně "Pepíčka" nakopla. Asi jsem podvědomě žárlila. Dokonce jsem složila veršíky: Pepí, Pepí, na kanapi dřepí...
Jeho příběhy z dětství mě zaujaly. Nechodil normálně do školy, měl soukromého domácího učitele a vždy koncem školního roku skládal za každou třídu na jedné žižkovské škole zkoušky. Místní kluci mu to záviděli. Na plakátech jeho koncertů vylepených na žižkovské sokolovně a uvedených jeho jménem s přídavkem "virtuos na housle" přeškrtali ve slovu "housle" písmena "o" a "l". Z toho pak vyšlo "virtuos na huse".
Vystupoval už jako tříletý kluk v žižkovské sokolovně. Museli ho vysadit na jevišti na stůl, aby ho obecenstvo vůbec vidělo. Hrál na housličky, celý kulturní svět ho znal, psali o něm jako o zázračném dítěti ( některé články z tisku mám uschované ).
V dospělosti byl velice skromný, citlivý a nesmírně poctivý muž. Lituji, že jsem mu tak málo rozuměla, že až mnohem později, když "tóny jeho houslí umlkly navždy" jsem trochu pochopila jeho mnohostrannou osobnost. Panovala mezi námi jakási podivná rivalita ( miloval mou maminku, která přece "patřila jen mně" ...). Nechtěla jsem ho snad vypudit, ale přála jsem si, aby mi maminka dávala ve všem přednost...
Dnes je jeho jméno jen v některých hudebních lexikonech a v paměti těch, kteří ho znali ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama