STĚHOVÁNÍ Z LETNÉ

5. března 2010 v 8:09 | Alena Ludvíková
Protože se maminka definitivně rozhodla, že se za Pepíčka provdá, odstěhovaly jsme se k němu do vily v Braníku. Bylo mi patnáct - a opustila jsem čtvrť, kde jsem prožila téměř celý svůj dosavadní život. Ještě jsem tam po odstěhování určitou dobu dojížděla, abych na Letné dokončila školní rok.
Takže - sbohem, Letná. Tenkrát jsem to tak nepociťovala, to nové a zajímavé přehlušilo určitý smutek z loučení. Braník se svým polovenkovským vzhledem se mi líbil. Pepíčkova vila stála na vyvýšeném místě obklopena zahradou. Koupil ji v mládí za peníze, které si od dětství vydělával svými koncerty. Měli jsme velký třípokojový byt se dvěma balkóny, vše tam bylo prostorné, plné světla a vůně ze zahrady. Kolem samé vily, cestou k tramvaji ( tehdy tam ještě autobus nejezdil ) dokonce malé venkovské domky, zkrátka romantika. Cesta od vily k MHD byla dost dlouhá, ale to mi nevadilo. Seběhla jsem rychle ke stanici a jela sedmnáctkou až na "Štrosmajrák", pak jsem kousek pěšky došla do školy.
Tedy Letná, kde jsem prožila mnoho dobrého i zlého, se mi pomalu pod vlivem nových dojmů ztrácela z obzoru. Až po mnoha letech jsem se na konci školního roku šla podívat na svou první školu U Studánky. Právě vycházely děti s vysvědčením. Sledovala jsem dění před školou z protějšího chodníku. Zrovna se vypotáceli dva kluci s fáborky kolem krku, umazaní a opilí. Cosi blábolili a kolemjdoucí učitel je napomínal. Pocítila jsem cosi jako lítost, jako by "moje" škola byla jejich počínáním znesvěcena. Pomalu jsem kolem sokolovny prošla do Veletržní ulice, pak pěšky na Strosmayerovo náměstí a na tramvaj...
Čím bychom byli bez vzpomínek? Co jsme prožili, tvoří naši individualitu. Je to nezaměnitelné a navždy zapsané, i když někdy skrytě, v naší paměti. Kdo ztratil paměť, ztratil sebe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 krb krb | Web | 5. března 2010 v 8:19 | Reagovat

Ahoj, u mě je diskuse na téma "STÁVKA", nechceš se zapojit? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama