Sexuální výchova už od 1. třídy?

22. dubna 2010 v 8:18 | Alena Ludvíková
Sexuální výchova už od 1. třídy je dnes velmi diskutované téma. Záleží ovšem na obsahu  a rozsahu této výchovy. Myslím však, že hlavní roli by zde měli hrát rodiče, ne škola. Nejsou všechny děti stejně psychicky ani fyzicky vyspělé, co je pro jedno dítě snadno srozumitelné, druhé téměř nechápe. Podat všem stejně toto citlivé téma by mohlo způsobit víc škody než užitku. Rodiče vědí, jak na tom jejich dítě je, kromě toho individuální poučení lépe splní svůj účel.
Maminka mi vyprávěla o mé vlastní první sexuální zkušenosti. Byly mi dva roky. Vyhřívali jsme se na břehu u vody. Běhala jsem samozřejmě nahá jako ostatní malé děti. Náhle jsem spatřila něco, co upoutalo mou pozornost. Byl to nahý chlapeček. Rozběhla jsem se k němu a prudce ho uchopila za tu část jeho tělíčka, kterou jsem dosud neznala. ,,Co to máš? Já to nemám," volala jsem a snažila se to urvat. Klučík řval a obě naše maminky mě od něho odtrhli. Potom mi maminka vysvětlila, že právě v tom spočívá rozdíl mezi chlapečkem a holčičkou. Přijala jsem to se samozřejmostí. Později, asi v pěti letech, jsme s Pepíčkem Krásů tyto rozdílnosti u nich ve vile na schodišti zkoumali podrobněji. Upřímně řečeno, nebyla jsem z toho zrovna odvázaná, spíše jsem vyhověla jeho přání a brzy "zkoumání" ukončila. Byla jsem celá rudá a zmatená, maminka poznala, že se něco stalo. Nelhala jsem, tenkrát jsem byla pravdomluvná, což mi vydrželo tak do čtvrté třídy. Když jsem něco nechtěla říct, mlčela jsem, abych nemusela lhát. Tak to bylo i s Wolfem, který mi názornou kresbou vysvětlil akt rozmnožování. O tom jsem už psala v jednom svém článku. Jemu bylo dvanáct, mně devět. Wolfovi jsem ovšem musela přísahat, že nikomu neřeknu, že právě on mě s tímto tajemstvím seznámil. Už předtím jsem se ptala spolužaček, ale nevěděly toho příliš, poslaly mě za Stáňou z naší třídy, ta prý ví. Ona však mě odbyla slovy, že mi nic neřekne, že je to "moc sprosté". Že děti nenosí čáp, mi bylo jasné asi ve třech letech. To byla doba, kdy jsem taky poznala, že Mikuláš má tátovy bačkory, a tak mi maminka řekla, že dárky nenosí ani Mikuláš ani Ježíšek, ale vzájemně si je dávají lidé, kteří se mají rádi. Veškerá taková tajemství jsem přijímala pod laskavým dohledem a přístupem své maminky a probíhalo vše celkem bez problémů. Příhoda s Wolfem zůstala ojedinělá, ale byla jsem vlastně i na tohle připravena. Věděla jsem, že dítě nosí maminka v bříšku a sama jsem přemýšlela, jak se tam asi dostane. O chlapcových slovech jsem nepochybovala, ovšem jeho návrh, abychom to spolu dělali, byl pro mě nepřijatelný.
Tedy děti by měly o sexu něco vědět, ale věku přiměřeně a až samy projeví zájem, nenásilně a dle mého názoru s individuálním přístupem ze strany dospělých. Jak už jsem napsala, nejsou všechny stejně vyspělé. Také je naprosto nutné, aby k tomu, kdo takové vysvětlení podává, měly důvěru a vážily si ho, zkrátka aby ho přijímaly, pak přijmou i jeho poučení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sára Sára | Web | 22. dubna 2010 v 9:42 | Reagovat

Ahoj,
přesně jsi to vystihla. Každé dítě se vyvíjí jinak, proto je důležité k nim přistupovat individuálně. Myslím, že není možné nalajnovat, že v tolikáté a tolikáté třídě se bude vyičovat sexuální výchova. V té třídě jsou děti, které už o tom něco vědí a naopak děti, které o tom neví nic a zatím na to nejsou připravené.. Také si myslím, že by děti měli s těmito věcmi seznamovat rodiče - to jsou přece ti, ke kterým by mělo mít dítě tu největší důvěru.. Jenže je nutno brát v potaz, že ne každý rodič se k tomuto problému umí správně postavit. Komunikace je velice důležitá, ale stále existují rodiny, kd jsou zkrátka některá témata zapovězená..
Jinak, nedá mi to, ale musím pochválit moc příjemný styl psaní.. Článek se mi opravdu krásně a lehce četl :). Jen jsem si musela označit písmo, protože je moc světlé a na světlém podkladu, a tak je špatně vidět ;). Ber to pouze jako přátelskou rádu, nikoliv výtku ;)..
Hezký den :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama