Několik úvah patnáctileté

5. června 2010 v 8:20 | Alena Ludvíková
Je mi už patnáct a začíná mě zajímat filozofie. Přečetla jsem Útěchu z filozofie od Rádla a chci si založit zápisník svých filozofických úvah.
Kupř: Skládá se člověk ze dvou bytostí - jedné hmotné a druhé duchovní? Hmotná se za nějaký čas opotřebuje, rozpadne se v prach, ale co se stane s tou druhou? Uvědomí si, čím byla, když žila na tomto světě? A je naše duchovní bytost složena ze dvou JÁ - z jednoho kladného a druhého záporného? Bojují spolu jako Ormuzd s Arimanem? A co se stane po smrti, vlastně po osvobození duše z tělesné schránky navždy? Překročí duše nějakou řeku zapomnění jako v řeckých bájích, nebo zůstane "vlastním já" pamatujícím se na pozemský život vázaný na hmotu? Nebo se převtělí do jiné bytosti? Pak by tedy moje já nebylo jen mým, ale třeba tisíců jiných hmotných bytostí. Pamatovala by se tedy taková duše na všechny své minulé životy? Až zemře mé tělo, umře i mé vlastní, jen mé  já? Nebude vnímat, myslet, vzpomínat? Je možné, že všechno by bylo přerváno posledním úderem srdce?
Společná duše. Ale to by byla vlastně společná astrální bytost žijící postupně v různých hmotných podobách. Jak dlouho? Do "posledního soudu"? Kdo bude soudit? Bůh bude soudit lidi. Jak to? Nebudou to lidi v pravém slova smyslu, ale astrální bytosti a Bůh je taky astrální bytost. Co se stane se světem? Co je to nekonečno?
To a ještě mnohem víc jsem si  tenkrát napsala do svého zápisníku.

Můj zájem byl asi reakcí na materialismus a ateismus minulého období - myslím dobu před naší "něžnou revolucí" - na výchovu mladých lidí v duchu dialektického materialismu.
Dnes bych ovšem tyto své otázky a názory revidovala, ale nejsou to otázky, které si klademe stále, i když třeba trochu pozměněné?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama