Duben 2014

Čtenářů stále ubývá ...

15. dubna 2014 v 11:00 | Alena Ludvíková
Když jsem byla malá, hodně jsem četla, dalo by se říct, že jsem vlastně četla všechno, co mi přišlo pod ruku. Knihy pro děti a o dětech, pro dospělé, romány, detektivky, dokonce i básně. Četla jsem doma, ve škole pod lavicí, v knihovně, v noci při baterce pod peřinou ... nesmírně mě zaujalo kouzlo neznámých světů, příběhy lidí a zvířat, historie i současnost. Poznávala jsem prostřednictvím knih i to, co mi ještě mělo být utajeno. Postupem let jsem si už literaturu začla vybírat. Přestala jsem číst "škváru" a věnovala jsem se hodnotnějším knížkám. Ovšem "kniha života "omezila intenzitu mého čtení.
Asi jsem byla malým knihomolem ( kdysi ), ale vůbec toho nelituji. Knihy mi pro život daly mnoho. Nelituji ani toho, že jsem přečetla i ty málo hodnotné, brak a všelijaké "románky" ... Naučila jsem se rozlišovat hodnotnou a nehodnotnou literaturu, oceňovat dobré autory - a v neposlední řadě jsem získala i vyjadřovací schopnosti, které mi pomáhaly nejen v zaměstnání.
Škoda, že čtenářů stále ubývá. Hodně mladých lidí už nečte vůbec. Chápu, mě také zabere dost času internet, ale ráda si v klidu otevřu i nějakou pěknou knihu.

Sokrates: Vím, že nic nevím ...

4. dubna 2014 v 10:23 | Alena Ludvíková
Tohle je naše Země, na které žijeme. Existují ještě jiné světy ? Žijí ještě někde jinde rozumné bytosti ? Otázky staré jako lidstvo samo. A stále bez odpovědi. Co knih o tom bylo napsáno ! Kolik filmů a pořadů jsme viděli ! Vzpomínky na budoucnost - byli tu mimozemšťané ? Pocházíme my sami odjinud ? Je život na planetě Zemi jediným životem ve vesmíru ?
Četla jsem hodně knih od Ericha von Dänikena, působí velmi přesvědčivě. Rozhodně stojí za přečtení. Doklady, nálezy, obrázky, důkazy ( ? ), úvahy.
Samozřejmě NEVÍM. Různé jevy a objevy se dají vykládat také různě.
Paralelní světy, život na jiné než kyslíkové bázi, vzdálená nebeská tělesa ...
Jsme schopni pochopit jiné bytosti, které možná jsou už mezi námi ? Jsme vůbec schopni je svými smysly vnímat ?
I v bibli je hodně podivuhodného. Třeba ten strom, ze kterého bylo zakázáno jíst jablka, anděl s mečem plamenným vyhánějící Adama a Evu z ráje, hořící keř, k němuž se nikdo nesměl přiblížit aniž by nezemřel, Lotova žena, která při ohlédnutí zkameněla ... a samotný Bůh. Kde vlastně je Bůh ? Všemohoucí, vševědoucí a všudypřítomný... Přítomný i v nás samých ?
Věda, víra, pověra ... srovnáváme. A jsme moudřejší ? Cituji Sokrata: Vím, že nic nevím.
Samé hypotézy ...